Türkiyenin Soğuk Savaş Düşünce Hayatı / Antikomünizm ve Amerikan Etkisi Cangül Örnek

ISBN:

Published: 2015

Paperback

400 pages


Description

Türkiyenin Soğuk Savaş Düşünce Hayatı / Antikomünizm ve Amerikan Etkisi  by  Cangül Örnek

Türkiyenin Soğuk Savaş Düşünce Hayatı / Antikomünizm ve Amerikan Etkisi by Cangül Örnek
2015 | Paperback | PDF, EPUB, FB2, DjVu, audiobook, mp3, RTF | 400 pages | ISBN: | 4.43 Mb

II. Dünya Savaşının sona ermesiyle beraber Türkiye, hem iç politika hamlelerinde hem de dış politikada rotasını değiştirecek adımlar atmıştır. İçeride çok partili siyasi hayata yeniden geçme, dışarıda da ABD önderliğinde tesis edilen hür dünyaMoreII. Dünya Savaşının sona ermesiyle beraber Türkiye, hem iç politika hamlelerinde hem de dış politikada rotasını değiştirecek adımlar atmıştır.

İçeride çok partili siyasi hayata yeniden geçme, dışarıda da ABD önderliğinde tesis edilen hür dünya ülkeleri arasına katılma kararı alınmıştır. ABD dostluğu, sempatisi ve mücahitliği, Kore Savaşına Türkiyenin de ABD lehine asker göndermesiyle zirve noktasına vardı. Her ne kadar Kemalistler için bağımsızlık, liberaller için demokrasi, İslamcılar için de mukaddesat çok önemli olsa da Sovyetlere karşı ortak noktaları Amerikan dostluğu, sempatisi ve mücahitliği olmuştur.Türk Sosyal Bilimler Derneği Genç Sosyal Bilimciler ödülünü kazanan bu çalışma, zihniyet ve toplumsal algıların nasıl oluştuğunu/oluşturulduğunu, akademik çevrelerin, dergi ve gazetelerin nasıl işlevler üstlendiğini gösteriyor.

Özenle, ciddi ve emek gerektiren bir kaynak ve arşiv taramasıyla hazırlanan bu kitap, zihniyet araştırmaları ve tarihi için önemli bir çalışma...(Tanıtım Bülteninden)Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Türkiyenin Soğuk Savaş Düşünce Hayatı / Antikomünizm ve Amerikan Etkisi":


thesatoriteacompany.com

©2012-2015 | DMCA | Contact us